SKYLA: Проучване сред младежите в София показва засилен интерес към доброволчески инициативи и обучения за професионални и личностни умения
На 13 февруари в Софийската лаборатория за Иновации се проведе публично събитие за представяне на резултатите от допитването.
Проучването, в което се включиха 670 млади хора в София на възраст 15 – 29 години, разкрива силно желание за участие в общински младежки и доброволчески инициативи, благотворителни дейности и дейности за опазване на околната среда. Младите хора също така изразяват ясно търсене на възможности за образование и обучение, особено в областта на цифровите умения и изкуствата, екологичната устойчивост, професионалното и личностно развитие.
Допитването бе организирано от Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, и Клъстер “Mехатроника и автоматизация“ в рамките на проект SKYLA по Програма „ИНТЕРРЕГ Европа“ и има за цел да изследва тенденциите и потребностите на младите хора в София в областта на уменията и да предостави насоки за изпълнението на младежките политики на общината.
Според анкетираните Столична община е необходимо да подкрепя младите хора, на първо място – чрез стипендии за постижения като академични олимпиади и състезания (73% от анкетираните); чрез социални придобивки, като безплатен обществен транспорт за студенти, безплатен вход за културни мероприятия (63%) и чрез възможности за представяне на концептуални младежки проекти по различни теми (31%).
На отворения въпрос „Имаш ли мечтана професия/кариера и каква е тя?“ прави впечатление, че значителен брой участници не са определили конкретна предпочитана професионална област на развитие – 281 човека (42%), но сред тези, които вече са се насочили, най-популярни са отговорите: Изкуства и дизайн – 37 човека (6%); Медицина и здравеопазване – 36 човека (5%); Бизнес и мениджмънт – 28 човека (4%); ИТ и технологии – 25 човека (4%); Право и политика – 22 човека (3%); Образование – 18 човека (3%); Изкуства – 17 човека (3%); Спорт – 15 човека (2%); Други – 54 човека (8%).
Сред инициативите, които биха подпомогнали младежите при избора им на бъдеща професия, бяха посочени програми за кариерно ориентиране, включително наблюдение на работата при различни професии, наставничество и учене чрез преживяване, за да се помогне на младежите по-реално да проучат кариерните възможности и необходимите за тях умения.
На въпроса за самооценка „Какви умения смяташ, че ти липсват или можеш да надградиш?“ с възможност за повече от един отговори – 42% отговарят, че им липсва „увереност в себе си“, 39% виждат необходимост да подобрят уменията за публично говорене, а 38% биха искали да се научат как да управляват времето си. Близо 34% отговарят, че им липсва финансова грамотност, а 31% – технически или IT умения. Близо 44% от анкетираните обясняват причините за липса на тези умения с това, че образователната система не предлага практическо обучение, 40% твърдят, че нямат достатъчно време, а на 32% им липсва мотивация.
На въпроса къде намират подкрепа за развитие на нови умения – повечето респонденти разчитат на семейството (59%) и приятелите (53%), но значителна част от тях се занимават и със самостоятелно учене чрез онлайн курсове и книги (52%). Участието в програми за дуално обучение (8%) и стажове (8%) обаче остава слабо, въпреки широкото признаване на практическия опит като ценен. Резултатите разкриват също, че 76% от младите хора биха участвали в програми за обучение, ако получат сертификат, а 83% подкрепят включването на инициативи за развиване на цифрови и екологични умения в Програма „София – град на младите и активните хора“ на Столична община.
На въпроса „Какви проекти трябва да подкрепи Столичната програма „София – град на младите и активните“? – повечето респонденти (422 анкетирани) не дават конкретен отговор. Сред предоставилите отговор, най-висок процент (34 споменавания) казват, че следва да бъдат финансирани: образователни инициативи за цифрови умения. Младите хора предложиха и предпочитаните от тях форми на образователни инициативи като безплатни или достъпни като цена онлайн и присъствени курсове, стажове и достъпно обучение по нови технологии. Конкретните теми за обучения включват развиване на практически умения за създаване на уеб сайтове, използване на инструменти за дигитален дизайн, основни езици за програмиране и моделиране, компютърни мрежи, умения за дигитализиране на процеси, монетизация на дигитални технологии, дигитална и финансова грамотност и др. Най-предпочитаните екологични проекти сред анкетираните младежи, предоставили свободен отговор на този въпрос, са свързани с подобряване на градската среда като разделно изхвърляне на отпадъците и рециклиране, ремонти и почистване на обществени пространства, както и озеленяване чрез засаждане на дръвчета.
Проучването беше проведено чрез онлайн анонимен въпросник в периода от 2 до 20 декември 2024 г. и предостави полезна информация за тенденциите и предпочитанията на младите хора за тяхната по-добра ангажираност в общественото и икономическото развитие на София.
Подробна информация с резултати и графики от Допитването до младите хора.
На публичното представяне на резултатите от проучването на 13 февруари 2025 г. присъстваха представители на Столична община, Младежки център към СО, Софийски ученически съвет, Клъстер „Мехатроника и автоматизация, УНСС и др.
За контакт:
cma@cluster-mechatronics-automation.com
Галерия: