SKYLA: Добри практики за технологичното и инженерно обучение-опитът на Вилнюс, Литва
На 8-9 април 2025 г. Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и Столична община, заедно с партньорите и заинтересованите страни от SKYLA се срещнаха във Вилнюс, Литва, за да споделят добри практики и да се запознаат с местния опит за подпомагане на уменията за двойния преход.
SKYLA е проект по програма Interreg Europe с участието на Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и Софийска община сред 11 регионални партньори, които се стремят да постави професионалното образование и обучение (ПОО) в центъра на интелигентната специализация за двойния преход.
Една от най-очакваните части на срещата бяха поредица от посещения на място и презентации, които показаха най-съвременните инициативи на Вилнюс в областта на професионалното обучение и индустриалната трансформация.
TECHIN – Центърът за технологично и инженерно обучение във Вилнюс е водеща институция, която предлага уникална комбинация от професионално обучение и образование по заявки на бизнеса: обучение на служители на компанията, обучение по нови и специфични технологии, както и други консултантски услуги. TECHIN е дом на първата в Литва академия за обучение по ОВК инсталации (HVAC) – пространство, предназначено за повишаване на квалификацията както на начинаещи, така и на напреднали професионалисти чрез практическо обучение, подкрепено от 16 водещи марки произовдители.
Manufacturing Innovation Valley във Вилнюс е национално признат център за цифрови иновации, който води цифровата трансформация на Литва. Разположен в близост до големи научноизследователски и технологични центрове, хъбът предоставя на МСП жизненоважна подкрепа при внедряването на цифрови инструменти като IoT, AI и роботика. С 15 лаборатории, включително най-модерната лаборатория за виртуални близнаци, центърът се позиционира като лидер в областта на биоинтелигентното производство, съчетавайки биологични системи с усъвършенствано инженерство, за да оформи бъдещето на устойчивата индустрия.
На срещата бяха представени и експертни презентации с добри примери за:
– интегриране на начални модули на програми за ПОО за ученици от началното и средното училище;
– KURSUOK национална цифрова платформа „на едно гише“, която помага на възрастните да получат достъп до обучение, съобразено с техните приоритети;
– платформата Social Innovation Match (SIM) с база данни в целия ЕС за насърчаване и свързване в мрежа на социалните иновации в образованието и извън него, и др.
На срещата във Вилнюс, партньорите и заинтересованите страни в SKYLA обсъдиха плановете си за действие за подобряване на своите местни политики за развитие на уменията и подобряване на връзките между работодателите, обучителите и работещите. Столична община и Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ (КМА) разработват план за действие към Стратегията за младите хора на Столична община 2017-2027, за по-специфичен фокус и дейности, насочени към уменията и кариерното развитие на младите хора, включително в областта на дигиталните и зелени технологии. В тази посока, Столична община и КМА организираха серия от допитвания до младите хора на възраст от 15 до 29 години по темите за: уменията, предизвикателствата пред младите хора за тяхното придобиване, препоръки и идеи за подкрепящи инициативи, предпочитани кампании, включително за по-активно четене на литература и доброволчески образователни инициативи и др. Получените резултати от допитването ще се използват от Столична община при формирането на младежките политики на София.
Вижте повече на:
Всички новини за SKYLA на български език
SKYLA Interreg Europe – News and Events
За контакт:
cma@cluster-mechatronics-automation.com