SKYLA: Добри практики за новите умения за двойния преход – опитът на Сконе, Швеция
На 24-25 септември 2024 г. Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и Столична община, заедно с партньорите и заинтересованите страни от SKYLA се срещнаха в Малмьо, за да споделят добри практики и да се запознаат с опита на място в Сконе, Швеция, свързан с уменията за двойния преход и с прилагането на Стратегията за интелигентна специализация на Сконе.
SKYLA е проект по програма Interreg Europe с участието на Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и Софийска община сред 11 регионални партньори, които се стремят да постави професионалното образование и обучение (ПОО) в центъра на интелигентната специализация за двойния преход.
Шведската инциатива „Arbetsmarknadskunskap“ или „Познания за пазара на труда“ е насочена към намаляване на младежката безработица чрез специално обучени комуникатори. Те посещават класовете в училище като вдъхновяват и мотивират учениците да направят информиран избор на обучение и кариера, които са търсени от работодателите в региона, но не са популярни сред младежите като например здравеопазване, земеделие, логистика и др. Комуникаторите са гласът на работодателите в класната стая и се стремят да намалят несъответствията между търсене и предлагане на пазара на труда. Инициативата има над 10 офиса в страната, работи в над 90 общини всяка година и достига до 70 000 ученици.
Факултетът по инженерни науки към Университета на Лунд организира всяка година „Лунд Формула Студент“ – студентски състезателен отбор от STEM специалности, представящ университета на световното инженерно състезанието за студенти „Formula Student“. Всяка година екип на университета започва нов проект с цел да проектира, разработи и произведе състезателен автомобил от най-висок клас през учебната година и да се състезава с други университети от цял свят. Предизвикателството е да се разработи и построи такъв малък състезателен автомобил с отворени колела за една учебна година. В трите класа автомобили: с вътрешно горене, електрически и без водач, са представени над 600 университета. Целта на състезанието е да даде на студентите практически опит в работата по големи инженерни проекти, като ги подготви за работа след завършване на университета. Поради тази причина възпитаниците на Formula Student са много търсени от инженерната индустрия.
Инженерният факултет на Университета на Лунд, заедно с още 13 шведски висши учебни заведения, също така са разработили пакет от курсове, наречен „Ingenjör 4.0“ (Инженер 4.0). Обучението отговаря на нуждите от нови умения и познания за новите технологии сред инженерите, главно в областта на автоматизацията, преработвателната промишленост, производството и устойчивото производство. В момента курсовете разполагат с 30 готови модула, всеки от които е с продължителност между 20 и 30 часа и могат да се комбинират в различни учебни пътеки, обхващащи широк спектър от автономни роботи до визуализация и дизайн на интерфейси за виртуална реалност. Всички предмети могат да бъдат групирани в четири по-големи теми – цифровизация, автоматизация, интелигентна поддръжка и устойчивост. Предварително записаните лекции се редуват с онлайн семинари и възможности за обмен между участниците, така че да се използват опитът и вдъхновението. Много компании позволяват на служителите си да отделят част от работното си време, за да участват в програмата.
Партньорите в SKYLA посетиха и фабриката за палети Genarps Lådfabrik, работеща с устойчивост и развитие на уменията благодарение на методологията Mind the Gap.
На срещата в Малмьо, партньорите и заинтересованите страни в SKYLA обсъдиха възможностите за подобряване на своите местни политики за развитие на уменията и подобряване на връзките между работодателите, обучителите и работещите. Столична община и Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ ще разработят план за действие към Стратегията за младите хора на Столична община 2017-2027, за по-специфичен фокус и дейности, насочени към уменията и кариерното развитие на младите хора в областта на дигиталните и зелени технологии. Като добри практики българските партньори представиха „Академията за Визионери“ на Столична община, както и различни инициативи на училищата в София като например образователния модел на Технологичното училище „Електронни системи“ към Технически университет.
За контакт:
cma@cluster-mechatronics-automation.com
Свързани публикации:
SKYLA: Проведе се третата дискусионна среща за добри практики в уменията за двоен преход
SKYLA: Работна среща за добри практики и мерки за по-добри умения за зелен и дигитален преход
SKYLA: Срещи за професионалното образование и умения за дигиталния и зелен преход
Проект SKYLA – Умения за двоен преход
Галерия: