Enterprise Europe Network: Покана за иновативни проекти на DREAM
Отворената покана DREAM има за цел да подкрепи финансово малки и пазарно ориентирани проекти, включващи МСП, които се състоят в интегриране и използване на цифрови технологии в производствена среда. Финансовата подкрепа на DREAM ще бъде предоставена на консорциуми, които кандидатстват по отворената покана и демонстрират как прилагането на иновативни цифрови технологии подпомага екологичния преход на производствените процеси, особено по отношение на подобреното и по-ефективно използване на ресурсите (енергия, вода, консумативи, материали).
DREAM цели също така да ускори достъпа до пазара на нови цифрови продукти и услуги, предоставяни от технологични МСП, прилагани в производствената сфера, като по този начин се засилват иновациите и растежът в Европа.
В рамките на настоящата отворена покана DREAM ще избере до 35 проекта за сътрудничество. Общият бюджет на отворената покана DREAM е 1 050 000 EUR и е осигурен на принципа на каскадното финансиране.
Съставът на консорциума трябва да се състои от поне двама партньори:
Партньор 1 = МСП от цифровия сектор
Партньор 2 = частен субект от индустриалния сектор
Кандидатите трябва да са юридически лица, които се намират в една от страните, участващи в Програмата за единния пазар (SMP), а именно:
– държавите-членки на ЕС;
– държави извън ЕС: изброените държави от Европейското икономическо пространство (ЕИП) и държавите, асоциирани към частта COSME на Програмата за единния пазар (списък на участващите държави).
Най-малко едно юридическо лице от консорциума (цифрово МСП или краен потребител) трябва да е установено в държава на един от партньорите в консорциума DREAM, т.е. Франция, Италия, Белгия или Румъния.
Консорциумът трябва да обединява юридически лица от поне два различни региона на ниво NUTS 1 в Европа от допустими държави. Кандидатите от страните от ЕС-13 се насърчават да кандидатстват.
Всички субекти, които кандидатстват като един консорциум, трябва да са автономни един спрямо друг (без капиталови или лични връзки).
Максималното финансиране на проект е 30 000 EUR под формата на еднократна безвъзмездна помощ. Само МСП могат да получат финансиране.
Откритата покана на DREAM ще предостави финансова подкрепа за два различни вида дейности, а именно:
– Действие за създаване на прототип, насочено към дружества, които вече са извършили проучване за осъществимост и имат нужда от разработване на прототип, за да положат усилия за миниатюризация, тестване, експериментиране, изграждане на MVP и т.н. (TRL 6).
– Демонстрационно действие, насочено към компании, които вече са разработили и тествали прототип и имат нужда да демонстрират неговата ефективност в по-голям мащаб, в реална среда (TRL 7-8).
Очакваните технологии в отворената покана DREAM са цифрови технологии, които могат да допринесат за преодоляване на предизвикателствата, свързани с устойчивостта на производствените процеси:
– изкуствен интелект, големи данни и анализи;
– интернет на нещата (IoT);
– изчисления в облак;
– автономна роботика;
– AR/VR технологии;
– симулация;
– системна интеграция;
– сиберсигурност.
Очакваните промишлени сектори, към които е насочена отворената покана DREAM, са производствените индустрии, включително електроника, нанотехнологии, автомобилостроене, машиностроене, космическа индустрия, медицина и фармацевтика, строителство, енергетика и комунални услуги, морска индустрия, металообработване, химикали, храни и напитки, логистика, печатарство, текстил, лукс, козметика, дърво, хартия, мебели, потребителски продукти и др.
Повече информация, критерии за допустимост, процедури за кандидатстване и оценяване можете да намерите в Ръководството за кандидати.
Краен срок за кандидатстване: 25 май 2023 г., 17:00 ч. (централноевропейско време) на платформата на DREAM.
За информация и при интерес за кандидатстване:
cma@cluster-mechatronics-automation.com
DREAM е проект на Евроклъстер, който се фокусира върху цифровото и интелигентното производство. Той има за цел да подкрепи дейностите на клъстерите, насочени към МСП, за да се ускори адаптирането на цифровите технологии и процеси, за да се трансформират производствените предприятия като по-екологични и по-цифрови.