EEN: INNOWWIDE финансиране за МСП и стартъпи за навлизане на пазари в трети страни
INNOWWIDE на програма „Хоризонт Европа“ дава възможност за МСП/стартиращи предприятия от ЕС да кандидатстват за финансиране за оценка на жизнеспособността на техните продукти, изследвания и дейности за развитие на техния бизнес за навлизане на пазари извън Европейския съюз – в държави от Африка, Северна Америка, Южна Америка, Азия или Океания.
Проектът има за цел да изведе иновативните европейски МСП на преден план на международните пазари, като финансира проекти за оценка на жизнеспособността (Viability Assessment Projects – VAPs) в сътрудничество с местни заинтересовани лица в съответната държава.
Поканата INNOWWIDE стартира на 25 юли 2023 г., а крайният срок за подаване на документи е до 17 октомври 2023 г., 14:00 ч брюкселско време.
Фиксираният и изчерпателен списък на допустимите дейности, които могат да бъдат финансирани от INNOWWIDE включва:
- подготвителна работа за съвместно създаване и усвояване на технологии (услуги за иновации и трансфер на технологии);
- пазарни проучвания (кабинетни и теренни проучвания);
- проверка на съответствието;
- пътувания за проучване на бизнеса;
- подготовка на специфични промоционални технически материали (ориентирани към остойностяване на технологиите)
За да бъдат допустими, заявленията трябва да включват елементи от раздели 1, 2 и 3 (пазарни и технически дейности) и могат да включват (но не само) елементи от раздели 4 и 5 (развитие на бизнеса и популяризиране).
Един от критериите за допустимост е, че МСП/стартиращите предприятия трябва да работят с местен подизпълнител за оценката на жизнеспособността. Времетраенето на проектите трябвада е до 6 месеца и да са насочени към дейности с цивилна употреба. Ако проектът е за R&D изследвания, то разработките са допустими да достигнат TRL7 в края на проекта.
Общият бюджет е 4,2 милиона евро за финансиране на 70 проекта.
До 60 000 евро под формата на грант се предвиждат за проект за пазарна осъществимост като финансирането е на 70% от одобрените разходи т.е. общият бюджет на проекта трябва да е минимум 86 000 евро. Предоставя се авансово плащане в размер на 70% (42 000 евро) в началото на изпълнението на проекта. Останалите 30 % (18 000 евро) се превеждат в края на проекта за пазарна осъществимост, след предоставяне и приемане на пълен окончателен доклад.
Кандидатстването става в няколко стъпки:
1. Регистрирайте се на https://eureka.smartsimple.ie/. След регистрацията си ще получите имейл с данни за вход. Ако вече сте се регистрирали, можете да използвате вашия акаунт.
2. Попълнете формуляра за кандидатстване на английски език. Онлайн формулярът за кандидатстване ви позволява да запазите черновата на заявлението, за да можете да се върнете към нея по-късно.
Всички полета на формуляра за кандидатстване са задължителни.
След като попълните раздела за описание на проекта, ще можете да поканите своя контрагент (основен подизпълнител) да подпише ангажимент в платформата. Заявлението ви няма да бъде завършено, докато вашият контрагент не се съгласи с условията, посочени в ангажимента и декларацията в платформата SmartSimple. Моля, обърнете внимание, че приемането на поканата по електронна поща не е достатъчно.
Вашата кандидатура не може да надвишава максималната дължина на символите: всеки въпрос във формуляра за кандидатстване ще показва максималния брой разрешени символи.
3. Качете работния си план.
4.Изпратете попълнения си формуляр за кандидатстване по електронен път преди крайния срок за подаване на поканата.
След като подадете заявлението си, ще получите имейл за потвърждение и ние ще бъдем уведомени автоматично.
Можете да подадете само едно заявление за вашата компания. Не можете да подавате няколко заявления с различни цели на проекта или насочени към различни държави.
Допустимите разходи включват разходи за персонал, подизпълнителски дейности, разходи за пътуване и дневни, амортизация, закупуване на продукти и услуги, недиректни допустими разходи (автоматично изчислени въз основа на 25 % фиксирана ставка от общите преки допустими разходи, с изключение на подизпълнителите).
Екипът на Клъстър „Мехатроника и автоматизация“, член на мрежата Enterprise Europe Network-България, може да ви съдейства за намирането на местен партньор в Индия, Бразилия, Виетнам, Колумбия, Чили, Канада, САЩ, Египет, Нова Зеландия, Япония, Южна Корея, Сингапур и Тайван.
Пишете ни на cma@cluster-mechatronics-automation.com
Допълнителна информация за кандидатстването: