EEN: Доклад на ЕК за правата на интелектуална собственост в трети страни
Европейската комисия публикува своя двугодишен доклад за защитата и прилагането на правата върху интелектуалната собственост в трети страни.
В докладa са посочени така наречените „приоритетни страни“, в които състоянието на защитата и прилагането на правата за интелектуална собственост (ПИС) предизвиква сериозна загриженост.
Въз основа на тези констатации Комисията ще насочи усилията и ресурсите си към конкретните проблемни области в тези страни с цел подобряване на защитата и прилагането на ПИС в световен мащаб. Както се вижда от последния доклад, Китай продължава да бъде приоритетна (бел. ред. от страна на загриженост за ПИС) страна за ЕС, а Индия и Турция остават страни с приоритет 2. Аржентина, Бразилия, Еквадор, Индонезия, Малайзия, Нигерия, Саудитска Арабия и Тайланд остават страни с приоритет 3.
Еврокомисарят по въпросите на търговията Валдис Домбровскис заяви: „Силната система за интелектуална собственост подкрепя иновациите и е основен двигател на конкурентоспособността на ЕС и защитата на нашите стратегически интереси. Когато системите за интелектуална собственост по света не отговарят на изискванията, това вреди на европейските предприятия. Фалшифицирането и пиратството вредят на икономиката ни и могат да изложат гражданите ни на риск от опасни продукти. Принудителният трансфер на технологии забавя икономическото ни развитие и може да бъде заплаха за нашата сигурност. Ето защо Комисията предприема по-широки стъпки за защита на европейските компании при търговия извън границите на ЕС, за осигуряване на безопасността на потребителите в ЕС и за насърчаване на приноса на ЕС за иновациите и иновативното производство.“
Докладът също така ще даде възможност на притежателите на интелектуална собственост, по-специално на малките и средните предприятия, да придобият представа за потенциалните рискове, когато участват в бизнес дейности в приоритетните държави. Той е и полезен източник на информация за органите в трети държави.
Освен тези предизвикателства, в доклада се посочват и недостатъци, свързани с: принудителен трансфер на технологии; ниски равнища на защита на търговските тайни; изоставане в регистрациите на патенти и търговски марки; ограничителни критерии за патентоспособност; опасения относно регулаторните данни; неефективно управление на колективните права и недостатъци в защитата на растителните сортове и географските указания.
Пълен текст на доклада: Report on the Protection and Enforcement of Intellectual Property Rights (IPR) in third countries
Източник: EC Trade Department