EEN: Серия уебинари „За Япония“ 237: Япония през 2025 г. – пазарни възможности за европейските компании
Кои области представляват най-големите възможности за компаниите от ЕС в Япония през 2025 г. и след това?
Уебинарът „‘About Japan’ webinar series 237: Japan in 2025 – Market opportunities for EU companies“ ще се състои на 8 октомври 2024 г. от 10:30 до 11:30 ч. централноевропейско време. За да се регистрирате за участие е необходимо да си създадете акаунт на платформата EU Business in Japan.
Япония е огромен и развит пазар, четвъртата по големина икономика в света, в която живеят 124 милиона души. Страната е известна и с цялостната си стабилност и силните си връзки с традиционните си ценности. От друга страна, след значителния икономически растеж на Япония през 70-те и 80-те години на миналия век, последните 30 години могат да бъдат описани със своеобразна стагнация, която води до непроменено икономическо статукво. Тя може да е била разглеждана като обещаващ пазар от външна гледна точка, макар и доста недостъпен за европейските компании.
Въпреки това 2025 г. е година, която може да се счита за повратна точка за японското общество от много различни гледни точки. Тази година поставя пред Япония две големи предизвикателства, които се наричат „проблемът 2025 г.“
В демографски смисъл „проблемът 2025 г.“ се отнася до японското поколение „бейби бум“ (danka no sedai), което ще навърши 75 години; по този начин една трета от населението на страната ще се състои от хора на възраст над 65 години. Следователно в краткосрочен план могат да възникнат проблеми с по-голям недостиг на работна ръка, а собствениците на по-възрастни компании (особено МСП) могат да започнат да закриват предприятия.
Другият въпрос, наречен „Скалата на 2025 г.“, е свързан с остаряването на ИТ системите, използвани в Япония. Делът на наследените системи – въведени през 90-те години на миналия век или по-рано – е висок и до днес и повечето компании все още ги използват ежедневно. Много от тези системи ще достигнат етапа EOS (End of System) през 2025 г., което ще увеличи разходите за основна експлоатация. Ако този проблем остане нерешен, икономическите загуби могат да достигнат повече от 12 трилиона японски йени (75 млрд. евро).
Освен тези проблеми, на дневен ред идва и темата за въглеродната неутралност. Япония си е поставила за цел да намали собствените си емисии на парникови газове и до 2050 г. да достигне нулева нетна стойност. Това включва подцел за намаляване на емисиите с 46 % до 2030 г. В рамките на 10 години този мащабен проект за зелена трансформация съставлява 150 трилиона японски йени (937,5 млрд. евро) инвестиции.