EEN: NGI Mobifree: Финансиране за по-етичен и хуманен мобилен софтуер
Mobifree е консорциум, финансиран от Европейската комисия, за по-нататъшно разработване на безплатни мобилни платформи, приложения и рамки с отворен код. Пилотната програма NGI Mobifree има за цел е да надхвърли статуквото на мобилния софтуер и да създаде благоприятен цикъл на иновации чрез свободен софтуер с отворен код, свободен хардуер и отворени стандарти.
Втората покана за участие и финансиране през NGI Mobifree бе отворена на 1 април 2024 г., а крайният срок за кандидатстване е 1 юни 2024 г., 12:00 ч. централноевропейско време (на обяд).
Основната цел на финансирането е да се осигури потенциален пробив в приноса към отворения интернет. Всички научни резултати трябва да бъдат публикувани със свободен достъп, а всеки софтуер и хардуер трябва да бъде публикуван изцяло под признат лиценз за отворен код. По такъв начин всеки може да прочете и потвърди изходния код и всеки може да използва кода, за да създаде технология, която отговаря на собствените му цели. Правото на повторна употреба и правото на поправка не само позволяват неограничен контрол и иновации без разрешение, но и спомагат за намаляване на електронните отпадъци. Използването на стандарти пък дава възможност за оперативна съвместимост и резервираност на изпълнението, за да се намали рискът от компрометиране и провал.
Максималното финансиране на проект е 50000 евро.
Следните видове дейности отговарят на условията за финансова подкрепа, при условие че са рентабилни и имат ясна връзка с темите на Mobifree и с целите на поканата:
- научни изследвания;
- проектиране и разработване на свободен софтуер с отворен код и отворен хардуер;
- валидиране или конструктивно изследване на съществуващи или нови технически решения;
- софтуерно инженерство, насочено към адаптиране към нови области на използване или подобряване на качеството на софтуера;
- формални доказателства за сигурност, одити на сигурността, създаване и проектиране на софтуерни тестове и непрекъсната интеграция;
- документация за изследователи, разработчици и крайни потребители, включително образователни материали;
- дейности по стандартизация, включително членски внос в органи по стандартизация;
- разбиране на изискванията на потребителите и подобряване на ползваемостта/включващия дизайн;
- участие в технически събития, събития за разработчици и общности, като хакатони, срещи на IETF, W3C, RIPE, FOSDEM и т.н. (такса за участие, пътни и дневни разходи);
- други дейности, които имат отношение към спазването на надеждни практики за разработване и внедряване на софтуер
управление на проекти; - извънредни разходи за инфраструктура, която е от съществено значение за постигане на горепосоченото.
Могат да кандидатстват организации и индивидуални изледователи.
Оценяването е на два етапа като можете да видите подробности ТУК.
При въпроси и интерес за участие:
cma@cluster-mechatronics-automation.com