SKYLA: Работна среща за добри практики и мерки за по-добри умения за зелен и дигитален преход
От 9 до 10 април 2024 г. Клъстер „Мехатроника и автоматизация“, Столична община и Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА) участваха в третата работна среща по проект SKYLA във Флоренция, област Тоскана, за да обменят добри примери за насърчаване на уменията за двоен преход и да разберат по-вече за регионалния модел на ITS Academies в Италия.
SKYLA е проект по програма Interreg Europe с участието на Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и Софийска община сред 11 регионални партньори, които се стремят да постави професионалното образование и обучение (ПОО) в центъра на интелигентната специализация за двойния преход.
Проектът SKYLA вече навлиза във втората си година след успешен обмен на основни предизивкателства и нуждите от умения, пред които са изправени партньорските региони, както беше обсъдено и по време на втората среща на партньорите в Дъблин.
Партньорите имаха възможност да се запознаят и да се срещнат с експерти от регион Тоскана, които представиха регионални и национални инструменти в подкрепа на местните екосистеми за умения.
Г-жа Мириана Букалоси (регионално правителство на Тоскана ) приветства участниците от името на региона и подчерта значението на сътрудничеството и взаимното учене са от ключово значение за подобряване на политиките на териториите за гражданите.
Г-жа Алесандра Бианколини (Министерство на труда – INAPP) представи реформата на Националния закон за работните места, с която се създава „Национален технически орган за стажове“. Органът има за цел да хармонизира професионалните стандарти за стажове. От национално до регионално ниво г-н Габриеле Грондони и г-жа Мириана Букалоси обясниха как регион Тоскана насърчава стажовете и ученето на работното място и какви са предизвикателствата и възможностите на тази реформа, с добри практики като панаира DIDACTA.
DIDACTA е един от най-големите панаири в сферата на образованието и е въведен като модел в Тоскана по образец на немска оригинална инициатива. Панаирът събира на едно място представители на образователни организации, индустрията, публичната администрация, ученици и студенти, които могат да се запознаят с най-новите инициативи. Младежите, които успешно завършват своите стажове, организират щандове, на които имат възможност да демонстрират своите нови умения – производство и дегустация на вино, храни и др.
От теорията към практиката партньорите посветиха част от срещата на задълбочено разглеждане на добрите практики на ITS академиите в регион Тоскана, които са част от реформата на висшите технически институти (ITS Academies). Академията ITS се фокусира върху стратегически области, свързани с екологичния и цифровия преход, националната марка („Произведено в Италия“ – Made In Italy – MITA) и специализираното занаятчийство. Академиите на ITS разработват иновативни програми за обучение, които са силно съобразени с нуждите на пазара на труда в различни сектори и територии.
По-специално, Академията на ITS Made in Italy Tuscany Academy (MITA) предоставя квалифицирано технологично обучение в модния сектор – висша мода и кожени изделия. MITA е структурирана като фондация, съставена от частни предприятия, доставчици на обучение и публични институции, в която в рамките на 2 години се обучават всички видове специалисти за тези специфични модни индустрии. За да получат отлично практическо обучение, ITS MITA разчита на частни компании, тъй като 90% от преподавателите им идват от модната индустрия. Вторият важен елемент е времето, посветено на обучението на работното място – в програмите им са предвидени 800 часа стажове, които се предлагат на студентите през втората година. Резултатите от стажовете на ITS MITA показват успеха на техния модел: средно над 95 % от студентите намират работа след обучението си. В ITS MITA е намерена връзка между публичния и частния интерес, която води до по-добро обучение на работниците, което ще подобри конкурентоспособността на региона. В допълнение академията работи усилено за интегриране на моделите за устойчива мода като не се използват агресивни химикали в процеса на обучение и са привлечени компании, които работят в тази посока.
По време на работната среща във Флоренция, българските партньори в проект SKYLA от Софийска община и Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ представиха като добра практика „Академията за визионери“ – инициатива на Столична община за младежи от 15 до 29 години, които имат иновативни идеи с кауза за бъдещото развитие на София в няколко определени тематични области. Инициативата се провежда за 4-та година като организацията и финансирането на проектите идва от дирекция „Спорт и младежки дейности“ на Столична община, а реализацията – от младите хора с помощта на ментори и обучители от бизнеса, неправителсвения сектор и академичната общност. В рамките на месец и половина утвърдени експерти работят заедно с младежите чрез практически занятия, лекции, интерактивни презентации, предизвиквайки ги да развият своите идеи с кауза в различни теми с иновативна, екологична и социална насоченост.
Допълнителна информация:
SKYLA partners get to know the Tuscan model of ITS Academies
Видео интервю: SKYLA Stakeholder Interview: Meet ITS MITA, Tuscany
Видео интервю: Interview with SKYLA partners: Cluster of Mechatronics and Automation
За контакт:
cma@cluster-mechatronics-automation.com