SKYLA: Работна среща за предизвикателствата пред уменията за двоен преход
На 7 и 8 ноември 2023 г. партньорите от SKYLA се събраха във Фингал, Ирландия, за да проучат стратегията за развитие на уменията на графството и да обсъдят общи предизивкателствата пред създаването на по-адаптивни политики за обучения за зелен и дигитален преход.
SKYLA е проект по програма Interreg Europe с участието на Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и Софийска община сред 11 регионални партньори, които се стремят да постави професионалното образование и обучение (ПОО) в центъра на интелигентната специализация за двойния преход. Адриан Хенчи, кмет на Съвета на графство Фингал, откри втората работна среща по проекта. Той приветства всички участници и потвърди интереса на Фингал към проекта SKYLA, по-специално към подобряване на разпоредбите за ПОО: „Професионалното образование и обучение е особено важно за Съвета на графство Фингал, тъй като ние винаги се стремим да разнообразяваме предлаганото на нашите граждани образование“.
Сутрешната сесия започна с представяне на потребностите и предизивкателствата пред ПОО от страна на партньорите във всеки регион и анализ на политическите нужди от консултативния партньор EARLALL. Клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и Софийска община споделиха някои от акцентите за региона на София:
– необходимо е дефиниране на професиите и уменията за двоен (зелен и дигитален) преход по разпознаваем начин за широката общественост, тъй като те все още не се разглеждат като източник на бъдещи възможности за заетост;
– професионалното образование и обучение и дуалното образование са във възход и за тях има положителна обратна връзка от всички участници, но е необходимо да се вземат предвид бъдещите професии, свързани със зелените и дигитални технологии. Важна е ролята и на родителите, които да оказват подкрепа на младите хра в избора им на нова кариера, която е извън традиционните професии;
– съществува переспективна ниша за модулното обучение (microcredentials), което да доставя по-бърз, практичен и конкретен начин знанияи умения за двойния преход.
Дискусиите стигнаха до заключението, че партньорите са изправени пред повече сходства в анализа на нуждите си от политики и че е необходим допълнителен обмен на добри практики в рамките на проекта, за да се отговори на тези общи предизвикателства.
В следобедните часове водещият партньор на SKYLA, ASEV – Agenzia per lo Sviluppo Empolese Valdelsa, представи концепцията за подобряване на политиките и обмена на добри практики между партньорите като очакван резултат от проекта.
Партньорите имаха възможност да чуят и да се срещнат с различни заинтересовани страни, които осъществяват Стратегията за уменията на Фингал, първото графство в Ирландия, което има такава успешна стратегия. Тя е разработена като цел в рамките на Местния икономически и общностен план на Фингал (LECP) за периода 2016-2020 г. и е първата междусекторна стратегия за уменията, разработена на местно ниво в Ирландия. Целта на стратегията е да се изпълнят редица препоръки и действия за повишаване на уменията на работната сила в местния район, от което да се възползват както гражданите, така и работодателите.
Нора Кондън, отдел „Умения и проучване на пазара на труда“ към държавната агенция SOLAS представи работата на агенцията за изграждането на сектор за по-нататъшно образование и обучение (ПОО) от световна класа в Ирландия, който развива развива умения за осигуряване на бъдещето на Ирландия. SOLAS събира данни от много източници, включително от централната статистическа служба, и след това ги използва, за да предложи кои умения и професии трябва да бъдат осигурени в регионалните центрове за обучение. Екипът на агенцията работи в тясно сътрудничество със заинтересованите страни в областта на обучението във Фингал, включително с центъра за обучение в Балдойл, който партньорите посетиха през втория ден.
Наташа Кинсела, регионален мениджър по уменията в Дъблинския регионален форум по уменията, обсъди работата за насърчаване на по-силни връзки между предприятията и доставчиците на обучение. Дъблинският форум за регионални умения предоставя анализ на нуждите на регионалните работодатели, след което гарантира, че предлагането отговаря на изискванията на събраните данни.
Мери Лиз Трант, директор на Националното бюро за стажове (NAO), представи работата на бюрото за подкрепа на напускащите училище, по-възрастните учащи, хората, които променят кариерата си, жените и мъжете с различен произход и възможностите за развитие на техните таланти и способности.
Партньорите посетиха и Центъра за обучение „Балдойл“, част от Съвета за образование и обучение в Дъблин и Дан Лаогхер (DDLWTB). Центърът за обучение предлага широка гама от дневни и вечерни курсове за безработни на няколко места в Северно графство Дъблин, както и стажове, краткосрочни курсове и гъвкави курсове за преквалификация и повишаване на квалификацията, съобразени с нуждите от умения на местната индустрия. Курсовете включват умения за професии в областта на шофирането на камиони, бариста услугите, хотелиерството, красотата, електрониката и инженерството, както и механиката на автомобили, велосипеди и др. Курсовете се достъпни за всички граждани и работодатели, желаещи да квалифицират и преквалифицират своите кадри.
Срещата завърши с посещение в Дъблинския градски университет (DCU), разположен в северната част на Дъблин. DCU се гордее, че е един от водещите млади университети в света, чиято мисия е да променя живота и обществата чрез образование, научни изследвания и иновации. Бяха представени проекти за т.нар. гражданска наука (citizen science) за изследване на чистотата на водите в Ирландия, както и влиянието на гражданите върху различни индустрии като въздушния трансорт и др.
Вижте повече на уеб страницата на SKYLA и видеата от срещата в Ирландия.
За контакт:
cma@cluster-mechatronics-automation.com