EEN: Отворена процедура „Адаптирана работна среда“ за подобряване условията на труд на служителите
Краен срок за кандидатстване – 31.12.2023 г.
Цел на процедурата:
предоставяне на безвъзмездна помощ на предприятията за постигане на адаптирана работна среда с цел посрещане на новите предизвикателства, свързани с осъществяването на прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа.
Допустими кандидати:
1) Tърговци по смисъла на Търговския закон
2) Отговарят на изискванията за микро (персонал от 0 до 9 души), малко (персонал от 10 до 49 души), средно предприятие (персонал от 50 до 249 души) или голямо предприятие (персонал ≥ 250 души).
По тази процедура не са допустими партньорства при кандидатстването.
Допустими дейности:
1. Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.
ВАЖНО! Дейността е задължителна за изпълнение и следва да е включена във всеки проект по процедурата. Проектните предложения, в които не е разписана задължителната дейност, ще бъдат отхвърлени.
Всяка „зелена“ карта трябва да съдържа набор от действия за изпълнение на работните процеси, водещи до положителен ефект по отношение на повишаване на ресурсната ефективност и/или за намаляване въздействието върху околната среда и/или за повишаване устойчивостта на предлаганите продукти и услуги.
2. Осигуряване на превенция и профилактика на „бърнаут“ на работното място и „ефекти от COVID пандемията върху менталното здраве“ – психологическа подкрепа.
3. Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло.
4. Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. Тук могат да бъдат включени дейности за защита от:
· Прах, токсични и други вредни вещества – аспирационни и вентилационни системи.
· Наднормен шум – защитни прегради, шумоизолации на стени и тавани, звукоизолационни дейности.
· Вибрации при работа на машини и съоръжения.
· Навлизане в опасни зони – ограждения, предпазители, блокировки
· Падащи предмети – изграждане на козирки, навеси и пр.
· Падане от височина и падане при придвижване по стълби или наклон – парапети, перила и пр.
· Допир до горещи повърхности.
· Потенциално експлозивна атмосфера, защита от опасни пари или аерозоли на химични агенти, прах.
· Неблагоприятен микроклимат – системи подобряващи микроклимата – температура, влажност, скорост на въздушното течение – климатични системи, вентилационни системи и др.
· Пожар и взрив – пожароизвестяване и др.
· Ергономия при работа: ергономични офис столове; ергономични работни столове.
· Други, дейности свързани с обезопазяване и защита по време на работния процес.
ВАЖНО! В рамките на тази дейност не е допустимо закупуването на машини и съоръжения, свързани с модернизация или технологично обновление на производствената дейност на предприятието (изработване на продукти или предоставяне на услуги), разширяване на производствения капацитет и/или разнообразяване на предлаганите продукти/услуги, такива за осигуряване извършването на административните дейности на предприятието и други, касаещи присъщата дейност в предприятието.
При оценката на проектните предложения ще се вземат предвид приложимите нормативни актове за съответния риск, ако е приложимо.
5. Осигуряване на социални придобивки за работещите, вкл. ремонт и оборудване на места за отдих, рехабилитация, спорт, хранене и почивка в предприятията и др.
Допустими разходи:
· Разходи за услуги.
· Разходи за материали – закупуване на лични предпазни средства и специално работно облекло.
· Разходи за материални активи – закупуване на средства за колективна защита, свързани с подобряване условията на труд; обзавеждане и оборудване на места за отдих, рехабилитация, спорт, хранене и почивка в предприятията.
· Разходи за СМР – ремонт – основен или текущ, свързани с дейностите по осигуряване на колективни предпазни средства и обезопасяване на обекти, технологични процеси и машини, както и за ремонт и оборудване на места за отдих, хранене и спорт.
· Непреки разходи.
Минимален размер на помощта: 50 000 лв.
Максимален размер на помощта: 391 166 лв.
Процент на финансиране:
· 100% за микро, малки и средни предприятия;
· 80% за големи предприятия.
Общата продължителност на проекта не може да надвишава 18 месеца. Изпълнението на дейностите следва да приключи до 31.12.2027г.
Общ бюджет на процедурата: 100 000 000 лева, разпределен съответно за:
Слабо развити региони/ извън ЮЗР (NUTS-2): 92 080 000 лв. и за Регион в преход/ Югозападен регион за планиране (ЮЗР) (NUTS-2) -София град (столица), София област, Област Благоевград, Област Перник, Област Кюстендил: 7 920 000 лв.
Краен срок за кандидатстване: 31 декември 2023 г., 17:00 часа
Интернет страница с подробна информация и документи по процедурата
При въпроси, моля пишете ни на:
cma@cluster-mechatronics-automation.com