Enterprise Europe Network: Скоро нова процедура „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията”
Снимка: Freepik
Министерството на иновациите и растежа приключи общественото обсъждане на процедура BG-RRP-3.008 „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията” по Програмата за икономическа трансформация към Националния план за възстановяване и устойчивост.
Процедурата се очаква да стартира до края на месец март.
Целта на процедурата е да подпомогне прехода към кръгова икономика чрез предоставянето на безвъзмездни средства на предприятията от производствения сектор за въвеждане на кръгови модели за използване на ресурсите и внедряване на неутрални по отношение на климата методи и технологии за производство и потребление на продуктите от дейността им.
Общият размер на безвъзмездното финансиране по мярката е 180 000 000 лв. от Европейския съюз – NextGenerationEU.
Процедурата е насочена към микро, малки, средни и големи предприятия от сектор С „Преработваща промишленост“ съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008), които да са регистрирани не по-късно от 31 декември 2019 г.
Не се допускат за кандидатстване предприятия, чиято основна или допълнителна икономическа дейност попада в Сектор С „Преработваща промишленост“ – раздел 10 „Производство на хранителни продукти” и раздел 11 „Производство на напитки“.
Предприятията могат да кандидатстват самостоятелно или в партньорство за придобиване на нови технологии, осигуряващи въвеждането на кръгови модели в едно или повече от следните направления:
– предотвратяване или намаляване образуването на отпадъци;
– намаляване на количеството суровини, влагани в крайните продукти, използване на алтернативни суровини, включително рециклирани и/или рециклируеми суровини, както и материали с биологичен произход;
– ограничаване използването на опаковки от пластмаса и пластмасови продукти за еднократна употреба;
– производство на устойчиви продукти: продукти за повторна или многократна употреба, продукти с увеличени възможности за модернизация и поправка – ремонт/подмяна на повредени части и/или компоненти, продукти с възможност за рециклиране или оползотворяване на отпадъците от тях след извеждането им от употреба.
Минималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране по индивидуалните предложения е 70 000 лв., а максималният размер е в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, както следва:
• Микро предприятия: 350 000 лева
• Mалки предприятия: 550 000 лева
• Средни предприятия: 750 000 лева
• Големи предприятия: 1 000 000 лева
Максималният интензитет на помощта е до 50% в зависимост от избрания режим на помощ, категорията на предприятието – кандидат/партньор и мястото на изпълнение на инвестицията.
По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване и оценка на предложенията чрез Информационната система за Механизма за възстановяване и устойчивост (ИСУН 2020, раздел „Национален план за възстановяване и устойчивост“).
Проектът на Условия за кандидатстване, Условия за изпълнение и приложенията към тях по процедурата е публикуван на интернет страницата на Министерството на иновациите и растежа и в Информационната система за Механизма ИСУН 2020.